"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kaz yetiştiriciliği

Kaz yetiştiriciliği ırk seçimi
Kaz yetiştiriciliği az girdi, büyük verim ve iyi faydaları olan bir üreme projesidir.Kazı güçlü adaptasyon, kaba yem toleransı ve kısa büyüme dönemine sahiptir. Kaz yetiştirme nispeten yüksek ekonomik değeri olan zengin bir projedir. Kaz yetiştirmenin kazancı nedir? Maliyeti ne kadar?

Süper yüksek kar
Ekonomik seviyenin gelişmesiyle birlikte, tavuk eti ve ördek eti artık kitlelerin kanatlı eti kalitesine ilişkin gereksinimlerini karşılayamıyor, şu anda kaz eti devreye girdi ve et pazarındaki oranı artıyor.
Çim ve kaz yetiştiriciliği yetiştirme modelini örnek alarak, kazların büyüme döneminde 1500 kaz yetiştirildiğinde, kalemin ağırlığı 3,5 kg / tüy’e ulaşabilir ve kilogram kaz başına piyasa fiyatı 10 yuan’dan fazladır. Kilogram başına 10 yuan ağırlığınız varsa, 52500 yuan kazanabilirsiniz.

Kaz fideleri, yem, hidroelektrik, salgın önleme, işçilik maliyetleri ve kaz kümeslerinin inşası gibi çeşitli girdiler hariç tutulursa, bir grup kaz yetiştirmenin net kârı aslında 105 milyon yuan idi. Et kazının büyüme döngüsü 70 gündür, böylece yılda 50.000 yuan’dan fazla kazanabilirsiniz.

Kaz yetiştiriciliği Büyük pazar boşluğu

Ördek aşağı sonra, kaz tüyü hızlı bir ivme ile aşağı piyasa ele geçirdi Kaz tüyü, aşağı 45.000 ton ticaret hacmi ile, aşağı sektöründe en popüler ve aktif emtia haline gelmiştir.
Çin, en fazla kaz, en düşük üretim ve en büyük ihracat hacmine sahip ülkedir.İç piyasa ile ilgili olarak, Çin kaz eti piyasası arzın çok az olduğu ve beslenme hacmi talebin çok gerisinde kalmıştır.
Maliyet karı

Kazları yükseltmenin en iyi yolu, otlatma ek yemleme modunu kullanmaktır.Bu, sadece yemin bir kısmını kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda otlama işlemi sırasında kazların hareketini de arttırır ve kaz etinin sıkılığını arttırır. Her kaz fide fiyatı yaklaşık 10 yuan.10 yuan’ın hesaplamasına dayanarak, her kazın net kârı, yem, su, elektrik, salgın önleme, işgücü maliyetleri ve benzeri gibi birçok masraf düşüldükten sonra 20-30 yuan’a kadar ulaşabilir.

Damızlık umutları
Sıradan tavuklar ve diğer kümes hayvanları ile karşılaştırıldığında, kazların kullanım oranı nispeten yüksektir Aşağı, kaz ciğeri, chinensis, kaz kafası, kaz dili, kaz boynu, kaz kanatları, bağırsaklar, tendonlar, mide, kan Ve böylece çok değerli en çok satanlar kazın hazinelerle dolu olduğu söylenebilir.
Koşulları olan arkadaşlar kaz ürünlerini doğrudan işlemek için kaz ürünleri işleme tesisiyle de iletişime geçebilirler.İşlenen kaz ürünleri doğrudan canlı kazları satmaktan daha fazla fayda sağlayacaktır.
Kaz yetiştiriciliği avantajları

Kaz yetiştiriciliği avantajları

1. Kırsalda geride kalan personel için gelir artırıcı projeler. Kaz yetiştirme yoğun emek gerektiren bir endüstridir ve hem geride kadınlar hem de kırsal kesimdeki yaşlılar bu işin içine girerek ailelerin ekonomik yükü azaltmalarına yardımcı olabilir.
2. Kaz yetiştirme maliyeti düşüktür. Kazları ve domuzları yetiştirmek söz konusu olduğunda, kazları yükseltmek için kullanılan aynı miktarda yem, domuzları yetiştirmekten daha yüksek verim ile sonuçlanabilir. Kazlar nispeten hızlı büyüme, yüksek yem kullanımı, kısa beslenme döngüleri ve hızlı ekonomik ciroya sahiptir.

3. Kaz güçlü yaşam kabiliyeti ve hastalık direnci, geniş adaptasyon, geniş besleme direnci vardır ve yüksek düzeyde besleme tesisleri gerektirmez.Üreme ölçeği tarım için uygun büyük veya küçük olabilir.
4. Kazlar balık, meyve, orman ve diğer endüstriler ile mısır ve yer fıstığı gibi mahsullerle bir arada bulunabilirler.Koordinasyonda gelişebilirler ve iyi ekolojik faydaları vardır.
Kaz yetiştirmek için ne kadar başlangıç ​​sermayesine ihtiyacım var?

Kaz yetiştiriciliği ile ilgili olarak, ön fon hazırlığı temel olarak şunları içerir: site kira ücreti, kaz evi inşaat ücreti, ekipman satın alma ücreti, kaz fide ücreti, yem ücreti, salgın önleme ve kontrol ücreti, su ve elektrik ücreti ve yönetim, ulaşım ve satış giderleri. Fon miktarı üreme ve yetiştirme yöntemlerinin ölçeğine bağlıdır.
Gibi: çim ve kaz yetiştiriciliği yetiştirme modunu benimsemek, 1.500 et kaz yetiştiriciliği 50 bin yuan sabit bir sermaye, 15.000 yuan (tüy başına 10 yuan dayalı) bir fide kaz ücreti, 25.500 yuan likidite artırmak ve toplam 4.55 üreme fonu gerektirir On bin yuan, normalde et kaz yetiştiriciliği üretimine girebilir.
İnsanların gıda güvenliği, beslenme ve sağlık hizmetleri konusundaki farkındalığı arttıkça, kaz ürünleri için tüketim talebi artmakta ve kaz ürünlerinin pazar potansiyeli çok büyük olmakla birlikte, herhangi bir yetiştirme endüstrisinin satışları en büyük önceliktir. İnsanların iyi satış konusunu önceden düşünmesi gerekir.

Hangi cinsler kazlar iyidir

1.Taihu Kaz
Jiangsu ve Zhejiang’daki Taihu Gölü Havzası ilçelerinde üretilen küçük boyutlu, hızlı büyüme, birçok yumurta, erken olgunluk, zayıf yuvalama ve hassas et avantajlarına sahiptir.Çin’de hem yumurta hem de et için beyaz kazlardan biridir. Taihu kazları çok sayıda yumurta bıraktığı ve konsantre olduğu için, yapay tarama ilkbaharda çok sayıda fide sağlayabilir ve büyüyen kaz etinin kalitesi iyidir, bu nedenle kaz etinin toplu tüketimi için çok uygundur.

1.1 Vücudun görünüşü Taihu beyaz kazlar, baş ve boyun ve sırttaki birkaç taupe lekesi hariç, tüm vücut tüyleri beyazdır. Gaga, shin ve ağın tamamı turuncu-kırmızıdır; başın zerdeçal, soluk sarı göz kapakları ve yanardöner gri-mavi vardır. Boyun uzun ve incedir ve yutma torbası yoktur. Erkek ve kadın görünümü arasında çok fazla fark yoktur. Ortalama yetişkin kaz erkeklerde 4.5 kg, kadınlarda 3.5kg ağırlığındadır.
1.2 uzunluk ve et üretim performansı Taihu kaz hızlı büyür, kaz 91.2 g ağırlığındadır ve yarı dökülür ve yarı otlanır.Her kazın sadece 70 gün içinde 0.5 kg konsantre (ezilmiş pirinç) beslemesi gerekir ve ağırlık 2250’ye ulaşabilir. G 2500g, piyasa standartlarına ulaşıyor.

Kaz üretimi

1.3 Yumurta üretimi ve üreme performansı Taihu kazları daha erken cinsel olgunluğa sahiptir Mart ayında kaz yavruları Ağustos ayı sonlarında üretilmeye başlanmıştır Cinsel olgunluk süresi yaklaşık 160 gündür.Yıllık yumurta üretimi 78.8-93.3 yumurtadır. Yumurta 135.3 g ağırlığındadır ve kabuk beyazdır. Erkek ve dişi çiftleşme oranları 1: 6 ila 1: 7, döllenme oranı% 90 ve kuluçka oranı% 85’tir. İlk yumurtlama yılı en yüksek yumurtlama yılıdır ve yıldan yıla azalacaktır. Taihu kaz anne kaz et kuşlar için daha iyi bir kadın ebeveyn.

1.4 Tüy üretim performansı Taihu kaz tüyü tüyleri beyaz renktedir ve tüy kalitesi düşüktür.Kesim atılabilir tüy tüyü 200-250g% 30’luk tüy içeriğine sahiptir.
2. iyi kaz
Beş uzun kaz, yaralı kaz veya beyaz başlı kaz olarak da bilinen beyaz gözlü kaz, Çin kazının küçük beyaz tüylü bir cinsidir.Yüksek yumurta üretimi ve zayıf yuvalama özelliklerine sahiptir. .
2.1 Vücut görünümü vücut görünümünde Çin kaz ırkı özelliklerine sahiptir. Tümör kafasının kemerli bir şekli olan uzun bir boynu, yükseltilmiş bir ön gövdesi, oval bir gövdesi ve üst göz kapağında yara izi benzeri bir çentik vardır. Gaga, sarkom, shin, perdeli turuncu-kırmızı, yanardöner mavi-gri, beyaz tüyler. Erkek kaz dişi kazdan biraz daha büyüktür, agresif davranışa sahiptir ve yüksek sesli ve yüksek sesli bir çağrıya sahiptir. Kaz, düşük ve net bir çağrı ile yumuşak ve yumuşaktır.

2.2 Büyüme ve et üretim performansları, farklı bölgelerdeki farklı beslenme koşulları nedeniyle büyük farklılıklar gösterir: Yarı döken ve yarı otlatma koşulları altında, birincil ağırlık 70 ila 80 g, 30 günlük 480.0 ila 513.7 g, 60 günlük 1479.9 ila 1523.3 g ve 90 gündür Erkekler 1906.3 ~ 2468.8g, kadınlar 1787.5 ~ 1883.3g, erkekler 3250 ~ 4510g ve kadınlar 2860 ~ 3700g’dir. Cinsel olgunluk süresi 180 ila 200 gün, erkek 4 ila 4,5 kg ve kadın 3,5 ila 4 kg’dır. Yem-et oranı 2.76: 1’dir.

Asya ırkı kaz yetiştiriciliği

2.3 Yumurta üretimi ve üreme performansı İyi üreme koşulları altında, yetişkin kazlar yılda 130 ila 160 yumurta bırakır. Tam ev beslemesi kabul edilirse, yaz ve kış soğuktan korunur ve tam fiyat yem beslenir, yıl boyunca yumurta üretilebilir. Yumurta ağırlığı ortalama 118g idi ve kabuk beyazdı. Üreme döneminde erkek / kız oranı 1: 6 ila 1: 7’dir ve döllenme oranı% 85’in üzerindedir. Döllenmiş yumurtalar, sıcak su sıcak su şişesi inkübasyon yöntemi ile yumurtadan çıkarıldı ve kuluçka oranı% 85 ila% 90 arasındaydı.

En yüksek yumurta üretimi doğumdan sonraki ikinci ve üçüncü yıllarda gerçekleşti ve yumurta üretim oranı dördüncü yılda azaldı. Damızlık kaz 3 yıllık faydalı bir ömre sahiptir. Kısa gözlü kaz yuvalamada daha zayıftır ve daha hızlı sarılır.
2.4 Karaciğer üreten ve aşağı üreten özellikler Yetişkin kaz 21 gün boyunca yapay olarak, ortalama yağlı karaciğer ağırlığı 195.2 g ile beslendi. Yetişkin kaz tüyleri iyi kalitededir ve her biri ortalama% 30.3 içerik oranı ile 50-75 g canlı olarak aşağı çekebilir. Kasım ortasında bir kerede yapağı ve kesim yapılması tavsiye edilir.Bu zamanda, en yüksek yün miktarı ve yün kalitesi iyidir.

Beyaz Çin kazı yetiştiriciliği

Wanxi Beyaz Kaz, Çin’in ince kaz türlerinden biridir ve batı Anhui’nin dağlık dağlarında ve Xinyang, Henan’ın doğu kısmında üretilmektedir. Erken evrede hızlı büyüme, kaba yem direnci, daha az tüketim, iyi et kalitesi ve iyi aşağı kalitesi özelliklerine sahiptir. Wanxi Beyaz Kaz, Çin kazı beyaz tüy tipinin temsili bir cinsidir.

3.1 Görünüm Wanxi White Goose, beyaz tüyleri ve fiyonk şeklinde bir boynu olan uzun, ayrıntılı ve kompakttır. Sarkom ve gaga turuncu, yuvarlak ve kırışıksız pürüzsüzdür. Boyun ve ağlar turuncu-kırmızıdır. Yetişkin erkek kazlar 5.5 ila 6.5 kg ve dişi kazlar 5 ila 6 kg ağırlığındadır.
3.2 Uzunluk ve et üretim performansı Geniş üreme koşullarında, vücut ağırlığı 30 günlükken 1.5 kg’dan, 60 günde 3 ila 3.5 kg ve 90 günde 4.5 kg’dan fazladır. 8 aylıkken, yağsız kazlar% 79.0’lık bir kesim oranı ve toplam% 72.8’lik bir oranla sıyrıldı.

3.3 Yumurta üretimi ve yetiştirme performansı: Üretimin ilk günü, iki yıllık yumurta ve iki yuva ile 180 günlüktür. Yıllık yumurta üretimi 25 yumurtadır ve yuva yoksa 30-50 yumurta üretilebilir. Ortalama yumurta ağırlığı 135.2 g ve kabuk beyazdır. Erkek / dişi oranı 1: 4 ~ 1: 5, üreme mevsimi çoğunlukla Mart-Mayıs ayları arasındadır, kuluçka mevsimi kuvvetlidir ve döllenme oranı% 88.7, dişi kaz kuluçka için kullanılır ve kuluçka oranı% 91.1’dir.

Goslinglerin canlılığı ve hastalık direnci güçlüdür ve 30 günlük yaşta ortalama% 96.8 sağkalım sağlar. Anne kaz çok güçlüdür,% 92.1’dir. Damızlık kazların erkek kazlar için 3 ila 4 yıl, dişi kazlar için 4 ila 5 yıl faydalı ömürleri vardır, iyi kazlar 7 ila 8 yıl kullanılabilir.
3.4 Aşağı üretim performansı Wanxi Beyaz Kaz mükemmel aşağı üretim performansına sahiptir Aşağı beyaz ve beyazdır ve özellikle geniş aşağılığı ile ünlüdür.

Hangi kaz ırkları yetiştirilir

4. Aslan başı kaz
Aslan başı kaz, dünyadaki birkaç büyük kaz ırkından biridir ve aynı zamanda Çin’deki en büyük kaz ırkıdır. Kazın büyüklüğü büyüktür, hızlı büyür ve yüksek yem kullanımına sahiptir. Bir kazın başı bir aslan başı gibi şekillendiği için buna aslanın başı kaz denir. Aslan kafası kazının ana üretim alanları Chenghai İlçesi, Guangdong Eyaleti ve Shantou banliyölerinde bulunmaktadır. Son yıllarda, Chenghai aslan başı kaz türleri yetiştirildi.

4.1 Görünüş Aslan başı ve kaz çok büyük, kare gövdeli, kalın başlı, kalın boyunlu ve hafif uzun ön yüzlüdür. Başın alın sarkomu, gagaları örten, öne doğru çıkıntı yapan iyi gelişmiştir. Gaga kısa, sağlam ve siyahtır, ağız ile arayüzde azgın tırtıklar vardır. Kalın tibial ağlar geniştir ve hem tibial hem de webbeds koyu lekelerle turuncu-kırmızıdır. Bej veya sütlü cilt. Arka tüyler, göğüs tüyleri ve kanat tüyleri bronz renktedir ve tüm vücudun ventral tüyleri beyaz veya kirli beyazdır.

kaz yetiştiriciliği

4,2 uzunluğundaki büyüme oranı ve et üretim performansı tüketim mevsimine göre değişmektedir.Her yıl eylül-kasım ayları arasında kabuğundan büyüyen kuşlar en hızlı büyür ve yem ödülü de yüksektir. İyi üreme koşulları altında, 30 günlük bir erkek kazın ortalama vücut ağırlığı 2.249 g ve dişi kaz 2063 g; 60 günlük bir erkek kazın ortalama ağırlığı 5.550 g ve dişi kaz 5.115 g; 5.843 kg’dır (erkekler için 6.181 kg ve kadınlar için 5.506 kg).

Nasıl kaz yetiştirilir

4.3 Yumurtlama ve ıslah performansı Yumurtlamanın ilk günü 150-180 gündür Yumurta yumurtlama mevsimi ertesi yılın eylül-nisan ayları arasında yoğunlaşır.Bu dönemde, her periyotta 6 ilâ 10 yumurta ile 3-4 yumurtlama dönemi vardır. Anne kaz 5 ila 6 yıl boyunca kullanılabilir ve üretken yıl ikinci ila dördüncü yıldır. Erkek ve dişi üreme oranı 1: 5 ~ 1: 6, otlama suyunda doğal çiftleşme, iki yaşındaki kazların döllenme oranı% 79.2 ve kuluçka oranı% 90’dır. 95. günde kaz yavrularının hayatta kalma oranı% 95’tir. Anne kaz güçlü bir yuvalama yeteneğine sahiptir ve her döşeme döneminden sonra bir kez yuvalanır.

4.4 Aslan kafalı kazın yağlı karaciğer performansı. Çin’de en iyisidir. Yağlı karaciğerin ortalama ağırlığı 538g, yağlı karaciğerin maksimum ağırlığı 1400g ve yemin karaciğere oranı 40:10.Aslan olarak aslan başı kaz kullanılır ve Taihu kaz, Sichuan beyaz kaz ve beyaz gözlü kaz ile melezleme yapılır. Dişi cins.
4.5 Aşağı Üreten Performans 70 günlük erkek kazların ve saçlara izin veren dişi kazların ortalama verimi, kafa başına 300 g idi. Bazı kazlar 70 günlük 450 g perma kılı üretebilir. Aslan başı kaz gri tüy ırkına aittir ve aşağı kalite beyaz tüy kaz ırkı kadar iyi değildir.

5.Lunde Kaz
Güneybatı Fransa’daki Landes bölgesine özgü olan, şu anda Fransa’da tüketilen kaz yağlı karaciğerinin ana cinsidir. Lande kaz orta boylu, grimsi kahverengi tüylü, boynunda siyah, göğüs ve karnında açık gümüş-gri renklidir.Bu nedenle tüy fiyatı beyaz aşağıya göre% 20 ila% 30 daha düşüktür, ancak aşağı üretimi çok yüksektir. Kopma direnci güçlüdür, yılda iki kez koparma, 350-450g aşağı üretebilir. Beyaz Landes kazları. Fransa’da melezleme ile elde edilmiştir.

Kaz yetiştiricliği püf noktaları

Yetişkin erkek kazlar 7 ila 8 kg, dişi kazlar 6 ila 7 kg ağırlığındadır. Ortalama yıllık yumurta üretimi 35 ila 40 yumurtadır ve yumurta ağırlığı 180 ila 200 g’dır. Bu cins bugün dünyadaki kaz yağlı karaciğeri için en uygun kaz ırkıdır.Uygun beslenme koşulları altında, yağ karaciğeri 700-800g ağırlığındadır. Ancak dezavantajı yağlı karaciğerin çok yumuşak ve kolayca kırılmasıdır. Şu anda, dünyadaki birçok ülke bu kazı tanıttı.Yağlı karaciğer tüketimi için doğrudan kullanmanın yanı sıra, eğer usta bir ana cins olarak yerel kazla geçerse, yavruların büyüme oranını ve yağlı karaciğer performansını artıracaktır. Çin’deki yaygın yetiştirme koşulları altında, kaz 6 haftalıkken 3.7 kg’dan fazla ve 3-4 aylıkken 6.5 kg’dan fazladır.

6. kaz yıkama
1940’larda yüksek yumurta üretimi ve güçlü doğurganlığı ile bilinen. Alman Rheinland eyaletinde bir toprak kaz ırkı. Ren kazları orta ila küçük boyuttadır.Yetişkin erkek kazlar 5 ila 6 kg ve dişi kazlar 4,5 ila 5,0 kg yaşar. Vücut tüyleri beyaz, gaga, iribaş ve ağ turuncu-sarı.Yıllık yumurta üretimi 50-60 ve yumurta ağırlığı 150-190g. Döllenme ve kuluçka oranları özellikle yüksektir.

Yağlı karaciğer tüketiminin performansı orta düzeydedir. Genellikle yağlı karaciğer ağırlığının doldurma koşulu altında 350-400 g, yağlı karaciğer tüketimi için kullanılıyorsa, çaprazlanması gerekir.  Rin kaz erken olgunlaşır, et kaz yavruları için uygundur. 102g, anne kaz 96g. 8 haftalıkken, ortalama ağırlık 3.1 kg, yemin ete oranı 2.73: 1 ve sağkalım oranı% 99. 12 haftalıkken ortalama ağırlık 4 kg’a ulaşabilir.

Detaylı bilgilendirme için BURAYA tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir