"Enter"a basıp içeriğe geçin

Asya kaz ırkları

Asya kaz ırkları Önemli uyarı yazı örnek asya sitelerinden alınmıştır. Kaz yetiştiriciliği daha az yatırım, daha fazla üretim, daha hızlı büyüme, daha az malzeme tüketimi, kaz eti ve kaz yumurtalarının yüksek besin değeri vardır, yağlı karaciğer, peluş ve diğer özel ürünler sağlayabilir, tarımsal ve yan ürünlerden tam olarak yararlanabilir, otlak, çorak tepeler ve plajlar geliştirebilir, Küçük yatırımları, iyi satışları ve büyük faydaları olan hızlı etkili bir su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisi olduğu ve hayvancılık gelişimini hızlandırmak ve kırsal ekonomiyi canlandırmak için yeni bir karakteristik endüstri haline geldiği söylenebilir. Bu makale, mevcut kazın ana ırklarını aşağıdaki gibi tanıtmaktadır

Asya kaz ırkları hangileridir

1 Taihu Kaz
Jiangsu ve Zhejiang Taihu Göl Havzası ilçelerinde üretilen, küçük boyutu, hızlı büyüme, birçok yumurta, erken olgunluk, zayıf yuvalama, ihale et, vb avantajları vardır. Çin’de yumurta ve et için beyaz kazlardan biridir. Taihu kazının birçok yumurta bırakması ve konsantre olması nedeniyle, yapay kuluçka ilkbaharda çok sayıda fide kaz sağlayabilir ve büyüyen kaz etinin kalitesi iyidir, bu nedenle kaz etinin seri üretimi için çok uygundur.

1.1 Vücudun görünüşü Taihu beyaz kazlar, baş ve boyun ve sırttaki birkaç taupe lekesi hariç, tüm vücut tüyleri beyazdır. Gaga, shin ve ağın tamamı turuncu-kırmızıdır; başın zerdeçal, soluk sarı göz kapakları ve yanardöner gri-mavi vardır. Boyun farinkssiz uzun ve incedir. Erkek ve kadın görünümü arasında çok fazla fark yoktur. Ortalama yetişkin kaz erkeklerde 4.5 kg, kadınlarda 3.5kg ağırlığındadır.
1.2 Uzun ve et üreten performans Taihu kazları hızlı büyür, kaz 91.2g ağırlığındadır ve yarı dökülür ve yarı otlanır.Her bir kazın sadece 70 gün içinde 0.5 kg konsantre (ezilmiş pirinç) beslemesi gerekir ve ağırlık 2250’ye ulaşabilir. G 2500g, piyasa standartlarına ulaşıyor.

Kaz ırkları

1.3 Yumurtlama ve üreme performansı Taihu kazları daha erken cinsel olgunluğa sahiptir .. Mart ayında kaz Ağustos ayı sonlarında üretilmeye başlanacak ve cinsel olgunluk süresi yaklaşık 160 gündür. Yumurta 135.3 g ağırlığındadır ve kabuk beyazdır. Erkek ve dişi çiftleşme oranları 1: 6 ila 1: 7, döllenme oranı% 90 ve kuluçka oranı% 85’tir. İlk yumurtlama yılı en yüksek yumurtlama yılıdır ve yıldan yıla azalacaktır. Taihu kaz anne kaz et kuşlar için iyi bir kadın ebeveyn.
1.4 Tüy üretim performansı Taihu kaz tüyü beyazdır ve iyi aşağı kaliteye sahiptir.

2 Çardak
Beş uzun kaz, yaralı kaz veya beyaz başlı kaz olarak da bilinen beyaz gözlü kaz, Çin kazının küçük beyaz tüylü bir cinsidir.Yüksek yumurta üretimi ve zayıf yuvalama özelliklerine sahiptir. .
2.1 Vücut görünümü vücut görünümünde Çin kaz ırkı özelliklerine sahiptir. Tümör kafasının kemerli bir şekli olan uzun bir boynu, yükseltilmiş bir ön gövdesi, oval bir gövdesi ve üst göz kapağında yara izi benzeri bir çentik vardır. Gaga, sarkom, shin, perdeli turuncu-kırmızı, yanardöner mavi-gri, beyaz tüyler. Erkek kaz dişi kazdan biraz daha büyüktür, agresif davranışa sahiptir ve yüksek sesli ve yüksek sesli bir çağrıya sahiptir. Kaz, düşük ve net bir çağrı ile yumuşak ve yumuşaktır.

En iyi kaz ırkları

2.2 Büyüme ve et üretim performansı Farklı lokal beslenme koşulları nedeniyle büyüme oranı büyük ölçüde değişir.Yarı döken ve yarı otlatma koşullarında, birincil ağırlık 70 ila 80 g, 30 günlük 480.0 ila 513.7 g, 60 günlük 1479.9 ila 1523.3 g ve 90 gündür. Erkekler 1906.3 ~ 2468.8g, kadınlar 1787.5 ~ 1883.3g, erkekler 3250 ~ 4510g ve kadınlar 2860 ~ 3700g’dir. Cinsel olgunluk süresi 180 ila 200 gün, erkek 4 ila 4,5 kg ve kadın 3,5 ila 4 kg’dır. Yem-et oranı 2.76: 1’dir.

2.3 Yumurta üretimi ve üreme performansı İyi üreme koşulları altında, yetişkin kazlar yılda 130 ila 160 yumurta bırakır. Tam ev beslemesi kabul edilirse, yaz ve kış soğuktan korunur ve tam fiyat yem beslenir, yıl boyunca yumurta üretilebilir. Yumurta ağırlığı ortalama 118g idi ve kabuk beyazdı. Üreme döneminde erkek / kız oranı 1: 6 ila 1: 7’dir ve döllenme oranı% 85’in üzerindedir. Döllenmiş yumurtalar, sıcak su sıcak su şişesi inkübasyon yöntemi ile yumurtadan çıkarıldı ve kuluçka oranı% 85 ila% 90 arasındaydı. En yüksek yumurta üretimi doğumdan sonraki ikinci ve üçüncü yıllarda gerçekleşti ve yumurta üretim oranı dördüncü yılda azaldı. Damızlık kaz 3 yıllık faydalı bir ömre sahiptir. Kısa gözlü kaz yuvalamada daha zayıftır ve daha hızlı sarılır.

Kaz çeşitleri

2.4 Karaciğer üreten ve aşağı üreten özellikler Yetişkin kaz, 21 gün sonra yapay olarak, ortalama yağlı karaciğer ağırlığı 195.2 g ile beslendi. Yetişkin kaz tüyleri iyi kalitededir ve her biri ortalama% 30.3 içerik oranı ile 50-75 g canlı olarak aşağı çekebilir. Kasım ortasında bir kerede yapağı ve kesim yapılması tavsiye edilir.Bu zamanda, en yüksek yün miktarı ve yün kalitesi iyidir.
3 Wanxi Beyaz Kaz
Wanxi Beyaz Kaz, Çin’in ince kaz türlerinden biridir ve batı Anhui’nin dağlık dağlarında ve Xinyang, Henan’ın doğu kısmında üretilmektedir. Erken evrede hızlı büyüme, kaba yem direnci, daha az tüketim, iyi et kalitesi ve iyi aşağı kalitesi özelliklerine sahiptir. Wanxi Beyaz Kaz, Çin kazı beyaz tüy tipinin temsili bir cinsidir.

3.1 Vücut görünümü Batı Anhui beyaz kaz uzun, ayrıntılı ve kompakttır, gövdesinde beyaz tüyler ve yay şeklinde bir boyun vardır. Sarkom ve gaga turuncu, yuvarlak ve kırışıksız pürüzsüzdür. Boyun ve ağlar turuncu-kırmızıdır. Yetişkin erkek kazlar 5.5 ila 6.5 kg ve dişi kazlar 5 ila 6 kg ağırlığındadır.
3.2 Uzun ve et üreten performans Geniş beslenme koşullarında, vücut ağırlığı 30 günlükken 1.5 kg’dan, 60 günlükken 3 ila 3.5 kg ve 90 günlükken 4.5 kg’dan fazladır. 8 aylıkken, yağsız kazlar% 79.0’lık bir kesim oranı ve toplam% 72.8’lik bir oranla sıyrıldı.

3.3 Döşeme ve üreme performansı: Üretimin ilk günü 180 gündür, yılda iki yumurta üretilir ve yuva iki kez tutulur. Yıllık yumurta üretimi 25 yumurtadır ve yuva yoksa 30-50 yumurta üretilebilir. Ortalama yumurta ağırlığı 135.2 g ve kabuk beyazdır. Erkek / dişi oranı 1: 4 ~ 1: 5, üreme mevsimi çoğunlukla Mart-Mayıs ayları arasındadır, kuluçka mevsimi kuvvetlidir ve döllenme oranı% 88.7, dişi kaz kuluçka için kullanılır ve kuluçka oranı% 91.1’dir. Asya kaz ırkları

Goslinglerin canlılığı ve hastalık direnci güçlüdür ve 30 günlük yaşta ortalama% 96.8 sağkalım sağlar. Anne kaz çok güçlüdür,% 92.1’dir. Damızlık kazların erkek kazlar için 3 ila 4 yıl, dişi kazlar için 4 ila 5 yıl faydalı ömürleri vardır, iyi kazlar 7 ila 8 yıl kullanılabilir.
3.4 Aşağı üretim performansı Wanxi beyaz kazların mükemmel aşağı üretim performansı vardır Aşağı beyaz ve beyazdır ve özellikle büyük aşağı tüyleriyle ünlüdür.Ortalama aşağı, 40-50g saf aşağı olan 349g’dır.

Aslan başı kaz

Aslan başı kaz, dünyadaki birkaç büyük kaz ırkından biridir ve aynı zamanda Çin’deki en büyük kaz ırkıdır. Kazın büyüklüğü büyüktür, hızlı büyür ve yüksek yem kullanımına sahiptir. Bir kazın başı bir aslan başı gibi şekillendiği için buna aslanın başı kaz denir. Aslan kafası kazının ana üretim alanları Chenghai İlçesi, Guangdong Eyaleti ve Shantou banliyölerinde bulunmaktadır. Son yıllarda, Chenghai aslan başı kaz türleri yetiştirildi. Asya kaz ırkları

4.1 Görünüş Aslan başı ve kaz büyüklüğünde, kare gövdeli, kalın başlı, geniş boyunlu ve biraz daha uzun ön yüzlüdür. Başın alın sarkomu, gagaları örten, öne doğru çıkıntı yapan iyi gelişmiştir. Gaga kısa, sağlam ve siyahtır, ağız ile arayüzde azgın tırtıklar vardır. Kalın tibial ağlar geniştir ve hem tibial hem de webbeds koyu lekelerle turuncu-kırmızıdır. Bej veya sütlü cilt. Arka tüyler, göğüs tüyleri ve kanat tüyleri bronz renktedir ve tüm vücudun ventral tüyleri beyaz veya kirli beyazdır.

4.2 Büyüme ve et üretim performansı Büyüme oranı üretim mevsimine bağlı olarak değişir.Her yıl Eylül ayından Kasım ayına kadar gövdeden büyüyen kaz yavruları en hızlı büyür ve yem ödülü de yüksektir. İyi üreme koşulları altında, 30 günlük bir erkek kazın ortalama vücut ağırlığı 2.249 g ve dişi kaz 2063 g; 60 günlük bir erkek kazın ortalama ağırlığı 5.550 g ve dişi kaz 5.115 g; 5.843 kg’dır (erkekler için 6.181 kg ve kadınlar için 5.506 kg).
4.3 Yumurtlama ve üreme performansı Üretimin ilk günü 150 ila 180 gündür Yumurtlama mevsimi ertesi yılın eylül ayından nisan ayına kadar yoğunlaşır.Bu dönemde 3 ila 4 yumurtlama dönemi, her periyot için 6 ila 10 yumurta bulunur.

Asya kaz ırkları çin kazı

Kazcılık dikkat edilmesi gerekenler

Anne kaz 5 ila 6 yıl boyunca kullanılabilir ve üretken yıl ikinci ila dördüncü yıldır. Erkek ve dişi üreme oranı 1: 5 ~ 1: 6, otlama suyunda doğal çiftleşme, iki yaşındaki kazların döllenme oranı% 79.2 ve kuluçka oranı% 90’dır. 95. günde kaz yavrularının hayatta kalma oranı% 95’tir. Anne kaz güçlü bir yuvalama yeteneğine sahiptir ve her döşeme döneminden sonra bir kez yuvalanır.4.4 Aslan kafalı kazın yağlı karaciğer performansı Çin’de en iyisidir.

Ortalama yağlı karaciğer ağırlığı 538g, maksimum yağlı karaciğer ağırlığı 1400g ve yem-karaciğer oranı 40:10.Aslan baş kaz, Taihu kaz, Sichuan beyaz kaz ve beyaz gözlü kaz ile erkek ebeveyn olarak kullanılır. Dişi cins. 4.5 Tüy Performansı 70 günlük erkek kaz ve saçlara izin veren dişi kazların ortalama verimi 300 g’dır. Bazı kazlar 70 günlük 450 g perma kılı üretebilir. Aslan başı kaz gri tüy ırkına aittir ve aşağı kalite beyaz tüy kaz ırkı kadar iyi değildir. Asya kaz ırkları

5 Rounde Kaz
Güneybatı Fransa’daki Landes bölgesine özgü olan, şu anda Fransa’da üretilen kaz yağlı karaciğerinin ana cinsidir.
Lande kaz orta boylu, grimsi kahverengi tüylü, boynunda siyah, göğüs ve karnında açık gümüş-gri renklidir.Bu nedenle tüy fiyatı beyaz aşağıya göre% 20 ila% 30 daha düşüktür, ancak aşağı üretimi çok yüksektir. Kopma direnci güçlüdür, yılda iki kez koparma, 350-450g aşağı üretebilir. Beyaz Landes kazları Fransa’da melezleme ile elde edilmiştir. Yetişkin erkek kazlar 7 ila 8 kg, dişi kazlar 6 ila 7 kg ağırlığındadır. Ortalama yıllık yumurta üretimi 35 ila 40 yumurtadır ve yumurta ağırlığı 180 ila 200 g’dır. Bu cins bugün dünyadaki en uygun kaz ırkıdır. Asya kaz ırkları

Uygun beslenme koşulları altında yağlı karaciğer 700-800g ağırlığındadır, ancak dezavantajı yağlı karaciğerin çok yumuşak ve kolayca kırılmasıdır. Şu anda, dünyadaki birçok ülke bu kazı tanıttı.Yağlı karaciğer üretimi için doğrudan kullanmanın yanı sıra, esas olarak yavruların büyüme oranını ve yağlı karaciğer performansını iyileştirmek için yerel kazları geçmek için bir erkek ırkı olarak kullanılır. Çin’deki yaygın yetiştirme koşulları altında, kaz 6 haftalıkken 3.7 kg’dan fazla ve 3-4 aylıkken 6.5 kg’dan fazladır.

6 Ren Kazı
1940’larda yüksek yumurta üretimi ve güçlü doğurganlığı ile bilinen Alman Rheinland eyaletinde bir toprak kaz ırkı. Ren kazları orta ila küçük boyuttadır.Yetişkin erkek kazlar 5 ila 6 kg ve dişi kazlar 4,5 ila 5,0 kg yaşar. Vücut tüyleri beyaz, gaga, iribaş ve ağ turuncu-sarı.Yıllık yumurta üretimi 50-60 ve yumurta ağırlığı 150-190g. Döllenme oranı ve kuluçka oranı çok yüksektir. Yağlı karaciğer üretme performansı orta düzeydedir, genellikle yağlı karaciğer ağırlığı, doldurma koşulu altında 350-400 g’dır, yağlı karaciğer üretimi için kullanılıyorsa, çaprazlanmalıdır. 102g, anne kaz 96g. 8 haftalıkken, ortalama ağırlık 3.1 kg, yemin ete oranı 2.73: 1 ve sağkalım oranı% 99. 12 haftalıkken ortalama ağırlık 4 kg’a ulaşabilir. Daha detaylı bilgiler için BURAYA tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir